Opr.Dr. Hasan Akalın
Menopoz Hakkında Sık Sorulan Sorular

Menopoz Hakkında Sık Sorulan SorularHormon tedavisi kilo aldırır mı?

Menopozal yaşlar, aktivitenin azaldığı ve genellikle kilo alınan yaşlardır. Bu nedenle bu soru sıklıkla sorulur. Hormon tedavisi alan ve almayan kadınların kilo alımları arasında fark bulunmamıştır. Ancak genellikle kadınlar bu dönemde kilo alırlar, hormon tedavisinden başka konular suçlanmalıdır. Hormon tedavisi ile bazı kadınlarda su ve tuz tutulmasına bağlı hafif kilo alımı olabilir. Bu durumda ilaç doz ve tipi değiştirilerek sorun çözülebilir.

Hormon tedavisi ile 3-4 ay adet görmüyorum, sonra kanamalar yeniden başlıyor. Normal mi?

Hormon tedavisinde ilk 6 ayda azmiktarda kanama normaldir ve inceleme gerektirmez. Kanama şiddetli ise veya 6 aydan sonra da devam ediyorsa ayrıntılı inceleme gerekebilir.

Hormon tedavisi süresi ne olmalıdır?

Kadın istediği sürece hormon kullanabilir. Risk ve yararları iyice değerlendirilmeli ve kişiye özgü kullanım süresi tayin edilmelidir. Kemik erimesi sorunu varsa, uzun süreli tedavi uygundur. Elli yaşından sonra hormon kullanan kadınlarda beş yıldan daha uzun kullanımda meme kanseri riskinde çok küçük bir artış olduğu ileri sürülmektedir. İlaç kullanımı beş yıldan uzun sürecek ise risk ve yarar dengesi gözetilmek zorundadır. Tek sorun sıcak basması vs vazomotor bulgular ise 1-3 yılda bir ilaç kesilip, rahatsızlıkların tekrarlayıp tekrarlamadığı gözlenebilir. Semptomlar geri dönüyorsa uzun süreli tedavi gerekebilir.

Hormon tedavisinin menopoza girdikten sonra yeniden yumurtlama ve adet görülmesi ihtimalini arttırdığı doğru mu?

Bir yıl adet görmeyen bir kadında genellikle hormon tedavisi estrojen ve progesteron hormonları birlikte kullanılarak yapılır. Bu tür tedavide kadında vaginal kanama olmaz. Rahim içinde endometrium tabakası ince kalır. Bazen ilk birkaç ay az ara kanamaları olabilir, ama eskisi gibi düzenli adet kanaması olmaz. Perimenopozal dönemde, yani adetten kesilme döneminde bazen ilaçlar siklik düzende kullanılır. Önce 10 gün estrojen, sonra 11 gün estrojen ve progesteron birlikte verilir, sonra tüm ilaçlar kesilip bir kesilme kanaması beklenir.

Menopoza yaklaşılan yıllarda korunma gerekli mi? Doğum kontrol yöntemlerini ne zaman bırakabilirim?

Genel olarak adetler 50 yaşından önce sona ererse korunma 2 yıl daha devam ettirilmeli; 50 yaşından sonra adetler biterse bir yıl ekstra korunma tavsiye edilir. Ancak bu yıllarda ovulasyon olsa bile artık gebelik şansı çok düşüktür. Hormon tedavisinde kullanılan hormonlar doğum kontrol ilacının içindekilere benzer, ancak daha düşük dozdur ve yumurtlamayı baskılamazlar. Bu nedenle menopozda hormon tedavisi doğum kontrol yerine geçmez.

Uzun bir uçak veya araba yolculuğundan önce hormon tedavisi bırakılmalı mı?

Bu düşüncenin arkasında yatan gerçek, hormon tedavisinin ilk yılında kan pıhtılaşma bozukluğunun daha sık görülmesidir. Uzun süre hareketsiz kalmak özellikle bacak derin toplardamarlarında istenmeyen pıhtılara neden olabilir. Bu nedenle uzun yolculuklarda sık sık bacakları uzatmak, masaj yapmak, bol sıvı almak, alkol, kahve gibi içeceklerden uzak durmak faydalıdır. Seyahatten birkaç gün önceden aspirin başlamak faydalı olabilir. Gene varisi olan kişilerin yolculuk için özel dizayn edilmiş çorapları giymeleri yardımcı olabilir.

Birkaç yıl önce meme kanseri operasyonu oldum. Ateş basması ve terleme gibi şikayetlerim çok fazla değil. Hormon kullanabilir miyim, yoksa başka bir tedavi uygulanabilir mi?

Menopoza giren her kadına ilaç kullanıp kullanmasın uygun diyet ve hareket programı önerilir. Sigara, alkol, kafein tüketimini azaltmaları tavsiye edilir. Hormon kullanılmasının yasak olduğu durumlarda hormon olmayan bazı ilaçların faydası olabilir.

Alternatif ilaçların başında fitoestrojenler gelir. Diyet ile veya ilaç olarak alınabilirler. Gene Don Wuai, Ginseng, St John’s Wort, Black Cohosh gibi ilaçlar menopozal şikayetlere iyi gelirler. Ancak bu konuda bilimsel düzeyde yapılmış araştırmalar yetersizdir.

Ailesinde meme kanseri olan kadınlara hormon yerine koyma tedavisi uygulanabilir mi?

Ailede meme kanseri olması, özellikle anne ve kızkardeşde meme kanseri görülmüş ise, kadının kendisinde de meme kanseri oluşma ihtimali yüksektir. Beş yıldan daha kısa süre kullanılmış hormon tedavisi ile risk artmamaktadır. Ancak beş yıldan sonra risk hafifçe artar. Risk ve faydalar her hasta için tek tek değerlendirilmelidir.

 
  • Hassas Sorunlarınıza Size Özel Çözümler
  • Size ve Bebeğinize Önem Veriyourz
  • 21 Yıllık Tecrübe: Opr.Dr. Hasan Akalın
  • Konfor, Hijyen ve Uzmanlığın Birleştiği Adres
  • İleri Düzey 4 Boyutlu Ultrasonografi & Doppler